Nevşehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Türk halk müziğinin eşsiz ezgilerini dinleyicilerle buluşturmak amacıyla büyük bir konser düzenledi. Farklı meslek gruplarından oluşan ve yıl boyunca titizlikle çalışan koro, dinleyicilere unutulmaz bir müzik ziyafeti sundu.

Konsere İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, Kültür ve Turizm İl Müdürü Arda Hep, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Seydi Battal gazi Karakoç ve çok sayıda müziksever katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Gençlik ve Spor İl Müdürü Muhsin Özdemir;” Kıymetli misafirlerimiz, Nevşehir Gençlik Spor İl Müdürlüğü olarak Gençlikten Spora, Yurtlardan yatırıma, kültürden sanata, sivil toplum örgütlerinden kamu kuruluşlarına kadar çok geniş bir alanda hizmet etmekteyiz. Esas hedef kitlemiz olan küçük yaş gruplarına sosyal sportif kültürel ve sanatsal faaliyetleri fazlasıyla yapmaktayız, fakat bakanlık olarak amacımız bu faaliyetleri toplumun tamamına yayıp devletimizin bu imkanlarından çok daha geniş bir insan topluluğunun faydalanmasını sağlamaktır. İşte tamda bu hedeflerimiz doğrultusunda İl Müdürlüğü bünyemizde özellikle yetişkinler için açmış olduğumuz Türk Halk Müziği koro çalışmamızın yılsonu konseri için karşınızdayız. Türk kültürünün en önemli mihenk taşlarından biri olan, türkülerimizin yaşatılıp kuşaktan kuşağa aktarılması, günümüzde bu konudaki büyük dezenformasyona karşı türkülerimizi, türkülere olan ilgimiz ve sevgimizi devam ettirmek maksadıyla oluşturduğumuz koromuzun, sizlerin çok güzel bir akşam geçirmenize vesile olacağına canı gönülden inanıyoruz. Bizlere yaptığımız bu çalışmalarda her zaman destek olan Hacı Bektaş Veli Üniversitemize Sayın Rektörümüzün şahsında tüm ekibine teşekkür ediyoruz, yine yaptığımız tüm etkinliklerde karşılıklı iş birliği yaptığımız Milli Eğitim Camiamıza İl Milli Eğitim Müdürümüzün şahsında çok teşekkür ediyoruz. Aslında amatör bir ruhla bu çalışmaları yaparken hiçbir beklenti içinde olmadan bizleri kırmayıp çalışmalarımıza eşlik eden ve bugün karşınızda olmamızı sağlayan saz sanatçılarımıza, şefimiz Mehmet İzciye belki ismini teleffuz etmeyi unuttuğumuz emeği geçen herkese ayrıca teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ben bu duygu ve düşüncelerle bizleri kırmayıp buraya kadar gelerek, bu güzel ortamın oluşmasını sağladığınız için şahsım ve kurumum adına sizlere teşekkür ediyorum, güzel bir akşam geçirmeniz temennisiyle hepinize saygılar sunuyorum.” dedi.

Türk halk müziğinin zengin mirasını gelecek nesillere aktarmak ve bu kültürü yaşatmak amacıyla düzenlenen konser, Nevşehir'in tarihi ve kültürel dokusuna da ayrı bir renk kattı. Konserde, Anadolu’nun dört bir yanından derlenmiş türküler, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce oluşturulan koro tarafından seslendirildi. Gençlik ve Spor İl Müdürü Muhsin Özdemir'in de koro’da sergilediği performans büyük beğeni topladı.

Konser sonunda koro şefi Mehmet İzci'ye, İl Müdürü Muhsin Özdemir tarafından buket çiçek takdim edildi. Ardından, protokol üyeleri tarafından koro ekibine gül verildi.

Nevşehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün düzenlediği bu konser, Türk halk müziğinin yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması adına önemli bir adım olarak hafızalarda yerini aldı.