Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce okul sporları kapsamında "Geleneksel Çocuk Oyunları ve İlkokul Fiziksel Etkinlikleri" şenlikleri düzenlendi.

Etkinlikler, yarışma niteliği olmadan katılım ön planda tutularak 1-4 sınıf öğrencileri arasında, temel spor eğitimi çerçevesinde, performans ve rekabete dayalı olmayan, çok yönlü oyunsal etkinlikler şeklinde, festival ortamında öğrencilerin eğlenmesi için düzenlenmektedir.

Merkez’de devam eden Geleneksel Çocuk Oyunları ve İlkokul Fiziksel Etkinlikleri Nevşehir Vali Yardımcısı Mücahit Öztürk ve Gençlik ve Spor İl Müdürü Muhsin Özdemir, merkez ile merkeze bağlı köy ve belde okulunda ki öğrencilerin yoğun bir katılımı ile başladı. Sabah erken saatlerde gelmeye başlayan çocuklar Damat İbrahim Paşa Spor Salonunda müzik eşliğinde oynayarak doyasıya eğlendi.

Etkinlikler takım halinde ve işbirliğine dayalı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Öğrenciler daha sonra gruplar halinde antrenörlerimiz eşliğinde, masa tenisi, basketbol, bowling oyunu, çemberle iş birliği oyunu, çift ayak atlama oyunu, mendil kapmaca oyunu, çuval yarışı, sıçrama, yakan top oyunu,  halat çekme, bayrak koşusu, koordinasyon koşusu ve puanlı hedef oyunlarını sırası ile oynayarak kıyasıya mücadele ettiler.

İl Müdürü Muhsin Özdemir; ”Unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunlarını gelecek nesillere aktarmak öğrencilerin oyun ve fiziki etkinlikler yolu ile yaşamları boyunca kullanacakları temel hareketler, aktif ve sağlıklı yaşam becerileri, kavramları ve stratejileri ile birlikte bunlarla ilişkili yaşam becerilerini geliştirerek bir sonraki eğitim düzeyine hazırlanmalarını amaçlıyoruz. Bu sebeple sporun tabana yayılması ve tüm yaş grubunun temel spor faaliyetlerinden faydalanmaları ayrıca öğrencilerin okulu sevmeleri, yaşları gereği oyun oynama ihtiyaçlarının karşılanması, okulda arkadaşlık ilişkilerini geliştirmeleri ve sosyalleşmeleri, fiziksel gelişimlerinin desteklenmesi, özel sporcuların oyun ve etkinliklere katılımı, sağlıklı olma konusunda bilinçlenmeleri, takım ruhu kazanmaları, düşünme ve problem çözme becerilerinin geliştirilmesini hedefliyoruz” dedi.