19-26 Mart tarihleri arasında Antalya'da düzenlenen 2. Down Sendromlular Dünya Spor Oyunları (2024 Trisome Games) 33 ülkeden 488 özel sporcunun katıldığı organizasyon alanında dünyanın en büyüğü olma özelliği taşıyor.

Toplumdaki farkındalığın artırılması açısından önemli bir yere sahip olan Trisome Games, “Down Sendromlu Sporcuların Olimpiyat Oyunları” olarak adlandırılıyor. Down Sendromlu Sporcuların Olimpiyatı Türkiye’de ilk kez Antalya’da düzenlendi. Organizasyona 33 ülkeden 488 sporcu ve antrenör ile birlikte 800'ü aşkın katılımcı yer aldı. Olimpiyatta Türkiye, 8 branşta 86 sporcu ile madalya mücadelesi verdi.

Trisome Games Down Sendromlular olimpiyatlarında Türkiyeyi 18 sporcu ile temsil eden Atletizm milli takımı 11 Altın, 13 gümüş ve 12 bronz olmak üzere toplam 36 madalya kazanarak ve 5 dünya rekoru kırarak takım halinde Olimpiyat Şampiyonu oldu.

Milli Takım Antrenörü Tarkan Güney ve Milli sporcumuz Ramazan Ünlü’nün de aralarında bulunduğu Down Sendromlu Milli Takımı kırılması güç rekorlar kırdı. Nevşehirli sporcumuz olimpiyat üçüncüsü oldu. Ramazan Ünlü katıldığı yarışmalarda Disk atmada 6. ve Cirit atmada 4. Olurken 1500 metre yürüyüşde ise Olimpiyat 3.sü oldu. Daha önce hem Dünya hem Avrupa şampiyonalarında dereceler yapan Ramazan Ünlü yine Türk milli takımının gururu oldu.

26 Mart’ta sona eren Down Sendromlu Sporcuların Olimpiyat Oyunları olarak adlandırılan 2. Down Sendromlular Dünya Spor Oyunları (2024 Trisome Games), alanında Dünya’nın en büyük organizasyonu olma özelliğini taşıyor. İlki 2016’da İtalya'nın Floransa kentinde düzenlenen organizasyon, bu yıl Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. 4 Yılda bir düzenlenen Olimpiyatlar, Korona Virüs nedeniyle 2020 yılında düzenlenemeyip 2024 yılına ertelenmişti.

8 Ayrı Branş, 5 Farklı Spor Tesisi

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu (TOSSFED) tarafından düzenlenen ‘Trisome Oyunları 2024’ organizasyonuna; Futsal, Basketbol, Atletizm, Yüzme, Cimnastik, Judo, Tenis ve Masa Tenisi olmak üzere 8 ayrı branşda düzenlendi.